Когато осиротялото шимпанзе Томас умира, неговият приятел Пан страда. И той не е единственият. Другите шимпанзета решават да останат край тялото на Томас, въпреки че е време за храна. Много от тях го докосват. Една силна женска дори почиства зъбите му с трева, преди да отнесат тялото му. 

Смъртта на Томас далеч не е първият път, в който се наблюдава как шимпанзетата скърбят за мъртвите. Той просто е един от най-добре документираните, защото събитията са заснети на филм. 

Може би обаче е по-изненадващо, че други два вида маймуни – по-далечно свързани с нас, отколкото човекоподобните – са били наблюдавани да се държат по същия начин в дивата природа. Маймуните очевидно припознават и дори оплакват своите мъртви. 

Тъй като е свързано с прекарване на време в открито пространство, това „скърбене“ може да направи маймуните уязвими за хищници. Затова и въпросът е: защо го правят? Разрешаването на тази загадка може за ни помогне да разберем какви са еволюционните корени на скръбта. 

Бин Ян от Академията на науките Шаанси в Сиан, Китай изследва общност от 130 диви рокселанови ринопитека в продължение на повече от десетилетие. Маймуните живеят на групи в планините Цинлин, Шаанси, централен Китай. Повечето групи се състоят от по един мъжки и няколко женски. Мъжките, които са останала настрана, формират собствена група. 

През декември 2013 г. Ян забелязва, че една женска, наречена DM, липсва от групата си. 

Три дни по-късно DM се появява отново, но изглежда дезориентирана и стои в периферията на групата.

Доминиращият мъжки стои до нея. Той внимателно докосва ръката ѝ два пъти и я чеше. Останалите членове на групата гледат от разстояние. 

Двойката се покачва на близко дърво. В този момент DM трябва да е била много слаба, защото след около 30 минути тя пада и си удря главата в скала. „Тя лежеше неподвижна, като изключим случайни трепвания и тихи стонове“ – пишат авторите. 

DM е тежко ранена. Другите възрастни в групата незабавно слизат от дървото и се събират около нея, за да я чешат и галят в продължение на повече от около час. Те също така издават и предупредителни викове. 

Когато започва да се стъмва, доминиращият мъжки стои до нея. 

DM в крайна сметка се раздвижва и се опитва да последва другите маймуни, но само след няколко метра пада и умира. 

Доминиращият мъжки внимателно побутва ръката ѝ няколко пъти, причесва я и я прегръща. Той също приглажда и себе си, докато я гледа. Той стои навън много по-дълго, отколкото обикновено, но в крайна сметка се завръща към сигурното убежище на планината. 

Когато Ян се завръща от терен, той изпраща наблюденията си на приматолога Джеймс Андерсън от Университета на Киото, Япония, специалист по „танатология на приматите“ - изучаване на смъртта и поведението свързано с нея при най-близките ни родственици.

Андерсън казва, че е трудно да се каже дали другите маймуни са знаели, че DM умира, но „те със сигурност се държат по-внимателно и по-грижовно към нея, отколкото обикновено.“

Маймуните показват „разбиране на промяната в поведението, което показва състрадание към много тежко болен индивид“, казва той. 

Ян и Андерсън публикуват изводите си в Current Biology през май 2016 г. 

Вторият доклад, публикуван през май 2016 г. в научното издание Primates, описва случаите на смъртта на четири берберски макака, които се случват в рамките на година от септември 2013 г.