Смути, изглежда като перфектен начин да се покрият ежедневните ни нужди от плодове и зеленчуци и да се снабдим с така важните витамини и минерали, съдържащи се в тях – бързо, лесно и доста често вкусно. На теория са перфектен отговор за тези, които нямат много време да приготвят здравословна храна преди работа или училище, пише Станимир Михов в своя блог, посветен на фитнеса и здравословното хранене.

Докато някои твърдят, че смутитата са перфектната закуска и междинно хранене, то други са на мнение, че могат да причинят много повече вреди, отколкото ползи. Попаднах на сайт с “избрани” рецепти за смутита. Там присъстваше и шоколадово смути. Въпреки че съставките за него бяха добри – 1 банан, 1 супена лъжица фъстъчено масло, 1 супена лъжица неподсладено какао, 1/2 чаена чаша мляко, ванилия, то нека погледнем и хранителния състав: 251 Калории; 42 грама въглехидрати, от които 18 са захар; 11 грама мазнини и 8 грама протеин, 9 грама фибри. Под самата статия имаше и запомнящи се коментари: “Много интересно, ще се опитам да видя дали ще сваля 4-5 килограмчета”, и съответен отговор  “Ако изкараш 10 дни само на смути – със сигурност ще свалиш излишните килограми :)”. Това не са толкова много калории, но основните въпроси, на които ще се отговори в статията са:

- Как се отразява подобно смути на ситостта, кръвната захар и здравословното храносмилане?

- Имаме ли нужда от толкова много плодове и зеленчуци или има възможност да се прекали и с тях?

- Важни съвети за по-здравословно смути.

- Няколко здравословни смути рецепти.

Ефект върху ситост

Самото дъвчене на храна се смята, че спомага за постигане чувство на ситост. Със смути няма дъвчене, което означава и че може да се почувствате гладни за по-кратко време, независимо, че сте приели количество калории, понякога равнящо се на цяло хранене. Има редица проучвания, които потвърждават, че бавното хранене и сдъвкването на храната могат да намалят количеството приети калории.