Бабешките мъдрости (тип „Зиме излизай с храничка, лете – с абичка”) са авторитетен извор на информация за поддръжката на здравословното състояние за много българи (защото „баба/народът знае най-добре”). Да разгледаме шест бабешки мита за здравето и да видим доколко са верни.

Една ябълка на ден, да си румен и засмен 

Изяждането на една ябълка дневно ви носи много здравословни точки. Британският билкар Филип Уийкс обяснява защо пет сочни плода на седмица могат наистина да ни запазят по-здрави. „Ябълките съдържат един мощен антиоксидант, наречен фенол. Проучвания на Ълстърския университет показват, че той защитава нашата ДНК и дори действа като предпазен щит от рака!” 

Естествено, няма да се отървете от всички болежки само с помощта на една ябълка, но тя ще ви помогне да снабдите организма си с много от важните за него вещества. 

Морковите ни помагат да виждаме на тъмно 

Този мит има известна връзка с истината, защото липсата на витамин А (от който морковите бъкат) може да доведе до кокоша слепота – неспособността да виждате при недостатъчна светлина. 

Учени от Националния офталмологичен институт в САЩ откриха и че хората, които поемат повече антиоксиданти – особено бета каротин, лутеин и зеаксантин, всички от които се съдържат в морковите, намаляват значително риска от дегенериране на макулата на окото, което обикновено настъпва с възрастта. 

Така че едва ли ще почнете да виждате като котките, ако поглъщате килограми моркови, но тези кореноплодни са истински балсам за очите. 

Чесънът изчиства кръвта 

Изглежда, ежедневната консумация на чесън поддържа здравето на кръвта и може дори да продължи живота ни. 

Проучване от Аделаидския университет показа, че хората с високо кръвно налягане, които поемат чеснова есенция в продължение на пет месеца, без изключение снижават значително кръвното си. 

Други проучвания показват, че чесънът понижава холестерола и изтънява кръвта, намалявайки по този начин риска от съсиреци, инфаркти и инсулти. Да живее шкембе чорбата!