През 2003 г. ексцентричният японски невропсихолог Рюта Кавашима публикува книга, която променя – буквално – умствената нагласа на стотици хиляди не само в Страната на изгряващото слънце, но и по целия свят. В „Тренирай мозъка си: 60 дни за един по-добър мозък” Кавашима предлага програма, с която всеки – от малките деца до позагубилите умствената си свежест старци – може да се сдобие с атлетичен мозък, който с гордост да демонстрира на приятели и познати.

В един век, в който съвършенството е норма, а младостта и здравето – задължение, всички се оказваме под обстрела на милион и една програми за подобряване на физическото състояние, за разкрасяване и подмладяване. И децата знаят, че трябва да се спортува, а всеки, когото спрете на улицата, ще ви обясни подробно какво трябва и не трябва да ядете, ако искате да сте хубави и слаби. В това торнадо от информация и възможности за подобряване на телесните дадености обаче има една сериозна пробойна – а

къде са фитнес салоните и диетолозите за пълнежа на това красиво и здраво тяло – ума?

Ето нишата, която японският гений се старае да запълни. А дали успява?

След дългогодишни проучвания върху структурата и функцията на мозъка Кавашима обяви, че липсата на стимулиране може да забави развитието на умствените ни способности и дори да ги накара да се развиват в обратна посока. Точно както мускулите на тялото, и мускулите на ума трябва да се поддържат в постоянно движение, за да не закърнеят. Учените вече опровергаха дългогодишната заблуда, че с възрастта мозъкът може само да губи от нервните си клетки. Проучванията на светила като Джоузеф Олтман и Майкъл Каплан показват, че с подходящата стимулация ние можем да подтикнем развитието на нови неврони дори и в напреднала възраст. Изводът – нашият мозък може да се подмладява. Стига да не ни мързи.

Въпреки че невроните са най-дълголетните клетки в тялото, голяма част от тях се увреждат или измират, когато се разрастват към нови нервни пътеки и връзки.

След 20-годишна възраст всеки от нас губи средно по 1 г маса

от сивото си вещество годишно. Това до голяма степен се дължи на намаляването на кислородния приток към сивото вещество, което отслабва капацитета на невроните и, естествено, се отразява и на тяхното нормално функциониране. Според нови проучвания на университетите Харвард, Станфорд и Бъркли към 40-ата си година вече сме изгубили близо 30% от мозъчните си способности, а до 55 години половината от енергията на сивото ни вещество сякаш изчезва в небитието.

До голяма степен за това е виновен и начинът ни на живот. Постоянното гледане на телевизия не само че не стимулира пъргавостта на ума, но и изключва работата на лявото полукълбо на мозъка, което отговаря за логическото и критично мислене, и така стимулира увреждането на нервните клетки в него. Липсата на движение ограничава притока на живителен кислород към главата, а цигарите и прекомерната употреба на алкохол са истински мозъчни убийци и нанасят вреди на краткосрочната ни памет, която пък е първото условие за натрупване на дългосрочни спомени и знания.

Така че здравословният начин на живот освен за тялото е балсам и за сивото вещество. Но ние можем не само да спрем остаряването на мозъка си, но и да го подмладим с помощта на подходящия тренинг. Според Кавашима

идеалната мозъчна възраст е около 20 години.

Тогава способностите ни да се съсредоточаваме, запаметяваме и да решаваме различни конкретни и абстрактни проблеми са в апогея си. Но няма значение на колко години сте наистина – младежкият ум е постижим за хората от всяка възраст. И тъй като основна причина за отслабването на мозъчните, както и на физическите способности е леността, той съветва да се захващате с фитнес!

Ако професията ви налага всеки ден да се справяте с нови и непознати задачи и да развивате нови умения – чудесно! Това е един от най-успешните начини да предизвикате развитието на нови нервни връзки. Ако обичате да четете книги и стимулиращи интелекта вестници и списания, знайте, че редовно и по приятен начин тренирате краткосрочната си памет и аналитичното си мислене. Ако учите чужди езици и всеки ден общувате с нови хора – значи стимулирате едновременно лявото и дясното си полукълбо. В добавка към това обаче не е излишно да се замислите и за някои допълнителни упражнения за ума.

Колкото и да я мразим понякога,

математиката е перфектната „гира”

за подобряването на мозъчната физика. Простите изчислителни упражнения и – много важно – изричането на резултатите на глас, активират основни мозъчни зони. Особено силно се стимулират префронталните лобове на мозъчната ни кора – там, където се намират контролните центрове на повечето основни жизнени функции като способността за учене, емоциите и паметта. Същия ефект дават и игрите от типа на судокуто и кръстословиците, шахматът и сложните игри с карти като бриджа.