Учените наскоро откриха най-горещата планета, която ни е известна досега – с температура на повърхността по-голяма от тази на някои звезди. Тъй като ловът за планети извън Слънчевата система продължава, са открити немалко екстремни космически светове.

Неспиращото проучване на нашата собствена Слънчева система също разкрива някои странни претенденти. Ето седем от най-крайните.

Най-горещата

Колко гореща става планетата зависи най-вече от това колко близо е нейната звезда - и колко гореща е тази звезда. В нашата Слънчева система Меркурий е най-близката планета до Слънцето на средно разстояние от 57,910,000 км. Дневните температури там достигат около 430 ° C (806 ° F), докато самото Слънце има температура на повърхността от 5 500 ° C.

Но има по-масивни и по-горещи звезди от Слънцето. Звездата HD 195689 – известна още като KELT-9 - е 2,5 пъти по-масивна от Слънцето и има повърхностна температура от почти 10 000 ° C. Нейната планета, KELT-9b, е много по-близо до нея, отколкото Меркурий е до Слънцето.

Макар да не можем да измерим точното разстояние отдалеч, тя обикаля своята водеща звезда на всеки 1.5 дни (орбитата на Меркурий отнема 88 дни). Това води до невероятните 4300 ° C - което е по-топло от много звезди, които са по-малки и по-хладни от нашето Слънце.

При такава температура каменната планета Меркурий ще бъде превърната в капчица лава. KELT-9b обаче е газов гигант от типа Юпитер. Тя обаче се смалява, тъй като молекулите в атмосферата ѝ се разпадат до съставни атоми и изгарят.

Най-студената

С температура от само 50 градуса над абсолютната нула (-223 ° C) OGLE-2005-BLG-390Lb води класацията за най-студена планета. Около 5,5 пъти по-голяма от масата на Земята, тя вероятно е и скалиста.

Макар да не е твърде далеч от своята звезда (някъде между Марс и Юпитер в нашата Слънчева система), звездата ѝ е хладна – т. нар. „червено джудже“.

Планетата е популярно наричана Хот, на името на ледената планета в „Междузвездни войни“. Противно на измисления си двойник обаче, тя няма как да поддържа атмосфера (нито живота, съответно). Това е, защото повечето от газовете в нея щяха да замръзнат до твърдо състояние и да станат част от снега на повърхността.