Въпреки че може би няма да обърнете внимание на това, освен ако не сте болни, винаги дишаме по-силно с едната ноздра. След това другата ноздра влиза в “работен режим”, но защо?

Този процес се ръководи от вегетативната нервна система, която е същата система, контролираща много процеси в тялото, като храносмилането и сърдечната честота. По отношение на носа, тази система контролира "носовия цикъл", така че всяка ноздра да работи ефективно. Този носов цикъл се случва по няколко пъти на ден, и може да го забележите, ако носът ви е запушен. За да “отвори” едната ноздра и да “затвори” другата, тялото ви се изпълва с кръв по същия начин, по който един мъж получава ерекция, само че в носа.

Увеличаването на притока на кръв причинява запушване в едната ноздра в продължение на около 3 до 6 часа, преди да премине в другата. Смята се, че този цикъл помага да изострим обонянието ни. Някои миризми се усещат по-добре с бързо движещ се въздуха през носа, а други могат да бъдат уловени при по-бавно движение на въздуха.

Ако едната ноздра е широко отворена, а другата по-малко, можете да усетите всички миризми. Процесът също дава почивка на всяка страна на носа, тъй като постоянен приток на въздух може да я изсуши. Когато сте болни, целият процес става непоносим, защото когато едната ноздра е “изключена”, я усещате много по-запушена от другата. Усещането се усилва от студа.

Така че следващия път, когато се чувствате сякаш дишате само с едната страна на носа си, не забравяйте, че това е естествена автоматична реакция, която помага на носа ви да не се изсушава и развива обонянието.

Източник: Science Alert