Психологията на момчетата и момичетата много ясно се проявява именно през 8-ата година. През този период децата осъзнават разликата между половете и вече могат достатъчно обективно да оценят себе си. При осемгодишните рядко се среща завишена самооценка, в тяхното съзнание живеят два „Аз-а“ – този, който съм в момента, и този, който искам да бъда.  

Много често примери за подражание са герои от анимационни филми или сериали. През този период за родителите е особено важно да следят за това колко време прекарва детето пред екрана и какво точно гледа, какви книги чете – също. Разбира се, идеалният вариант е, когато главните герои в живота – и на момченцата, и на момиченцата, станат техните майка и бащи.

За целта трябва да се постараете – да прекарвате много време с детето си, да бъдете честни с него, искрено да се интересувате от увлеченията му, да измислите общо хоби, винаги да помагате на ученика, когато той ви помоли за това, да разказвате за живота си.

Много често децата на тази възраст започват да се съмняват в авторитетите на възрастните и в частност на родителите си. Това се случва, защото ученикът от книгите, телевизията или думите на учителя е получил отлична информация за същото, което е слушал от мама и татко. А това може да доведе до непослушание.

За да избегнете конфликтни ситуации, не лъжете дъщерята или сина си. Ако чуете въпрос, на който не можете да отговорите, най-правилно е заедно с него да потърсите отговора в книга. Така не само ще го намерите, но и ще научите детето на нещо полезно.

8-годишните момчета и момичета вече имат разлики в поведението си и отношението към света.